Bahaizm

Religia: monoteistyczna
Symbol: Dziewięcioramienna gwiazda
Istota boska: Bóg, który jest jedyny, transcendentny i niepoznawalny
Święta księga: Święta księga, Księga pewności i Słowa ukryte
Podstawowe przykazania: dwanaście zasad
Wyznawcy: 2,5 - 5 mln


Jest to religia uniwersalistyczna, objawiona, żywa i monoteistyczna. Posiada ona charakter misyjny i wywodzi się z babizmu. Nazwa pochodzi od przydomku jej założyciela, Husajna AlegoNuri z Teheranu, zwanego Baha'u'llah (w języku arabskim oznacza Chwała Boga).

Bahaizm powstał po śmierci Baby, gdy babizm rozpadł się na dwa nurty. Jeden z nich, zbliżony do szyizmu przeniósł się do Rosji i nie odegrał istotnej roli. Natomiast drugi nurt z Baha'u'llah na czele, przekształcił się w rozwijającą się religię o światowym zasięgu. Przełomem stał się rok 1863, gdy w Bagdadzie, Baha'u'llah ogłosił się wysłannikiem Boga (zapowiadanym przez Baba). Pod wpływem ciągłych prześladowań, przebywał na zesłaniu w Konstantynopolu i Adrianpolu, aby od 1868 roku znaleźć się w Akkce, która stała się centrum działalności bahainów. Zmarł w 1892 roku, a jego grób stał się miejscem pielgrzymek. Jego dzieło kontynuowali, syn Abbas Efendi, a później prawnuk Szoghi Effendi. Bahizm, dzięki nim, przekształcił się w ruch społeczno-religijny o ogólnoświatowym zasięgu. Ten ostatni wprowadził demokratyczne formy rządów, obecnie najważniejszą instytucją, rozstrzygającą we wszystkich ważnych sprawach, jest dziewięcioosobowe kolegium tworzące Powszechny Dom Sprawiedliwości z siedzibą w Hajfie.


Baha'u'llah, tak jak Bab, piętnował wszelką krzywdę, niesprawiedliwość i przemoc. Odrzucał poligamię, niewolnictwo, ascezę i obrzędy. Głosił potrzebę jedności, powszechnego pokoju i tolerancji. Według wyznawców bahaizmu, jak i babizmu, Bóg jest stwórcą , który stworzył świat z wiecznych elementów, podlegających procesom ewolucji, zachowując jednak stała strukturę. Człowiek natomiast jest zbudowany z materialnego ciała i niematerialnej duszy. Gdy umiera, ciało się rozkłada, ale dusza żyje dalej, kontynuując swój rozwój. Nie ma zmartwychwstania ciała, ani kary po śmierci. Baha'i'llah odrzuca również naukę o wędrówce duszy.

Najważniejszymi formami kultu są modlitwa, która zbliża do Boga, oraz post, przypadający na dziewiętnasty (ostatni) miesiąc bahijskiego roku (od 2 do 21 marca). Główne prawdy wiary i normy życia wyznawców bahaizmu zawierają się w dwunastu zasadach, z których najważniejsze to:

  1. Jedność rodzaju ludzkiego.
  2. Niezależność w poszukiwaniu prawdy.
  3. Zniesienie wszelkich przesądów.
  4. Zgodność religii z wiedzą.
  5. Równość płci.
  6. Powszechny język pomocniczy.
  7. Powszechne wychowanie.
  8. Duchowe rozwiązanie problemów gospodarczych.
  9. Religia powszechna zbudowana na wspólnej bazie wielkich religii.
  10. Unia światowa rządzona przez przedstawicieli wszystkich narodów.

Kufry Medyczne ONYX